"[A] kampánycsend megsértésének minősül a
választópolgárok választói akaratának befolyásolása, így különösen: (...) a választói akarat
befolyásolására alkalmas információk szolgáltatása elektronikus vagy
más úton." (forrás)
Az MTE idei kampánycsendre vonatkozó ajánlását (részlet lentebb) akkor felfoghatjuk úgy is, hogy a blogokon nincs kampánycsend. Legalábbis, fogjuk fel így. Ezúton is deklaráljuk: a kampánycsend értelmetlen, fölösleges és nevetséges intézmény, mely az állampolgárokat kiskorú debileknek tekinti, akik aszerint választanak, hogy milyen politikai plakáttal találkoztak össze utoljára a szavazókör előtt. A kampánycsend nevetségességét jelzi, hogy a választási részvétel aktuális állásáról be lehet számolni a kampánycsend alatt is, ami pedig ugyanúgy alkalmas "a választói akarat befolyásolására", mint egy piros vagy narancsszínű plakát. A választó akaratának befolyásolására alkalmas az is, ha a sarki kisboltban csökken vasárnap a parizer ára, vagy ha éppen eltörik a főnyomócső az utcánkban, illetve ha beleszarik egy madár a pirosas/narancsos naplementébe.
"Fórumok, chatek, blogok:
A tartalomszolgáltatók felelőssége eltér a zárt és nyílt fórumok, a
chatek és blogok estében. A felhasználók által készített tartalom
esetén nem tiltható, hogy a felhasználók a véleménynyilvánítás keretei
között a választásról is szót ejtsenek, de az MTE javasolja, hogy a
tartalomszolgáltatók jól látható helyen hívják fel a felhasználók
figyelmét a kampánycsendre.
Politikai tartalmak és blogok: Az MTE felhívja a pártokat és a jelölteket, hogy saját honlapjuk esetében tartózkodjanak a választási kampánnyal és a választási programmal kapcsolatos információk frissítésétől a kampánycsend ideje alatt. A politikusok által szerkesztett, vagy nevükhöz fűződő blogok az MTE megítélése szerint nem felhasználói tartalomnak, hanem politikai tartalomnak minősülnek. A politikusi blogokkal kapcsolatban Dr. Péteri Attila kifejtette, hogy értelmezése szerint a rendelkezések nemcsak a jelöltekre, illetve a jelölő szervezetekre, de olyan közéleti személyekre is vonatkoznak, akik korábban vállaltak politikai szerepet." (forrás)
A világ normálisabb országaiban nincs ilyen provinciális, begyepesedett törvény, és így szerencsére önjelölt kiskirályok sem ajánlgathatnak "etikai" magatartásokat: Politikai tartalmak és blogok: Az MTE felhívja a pártokat és a jelölteket, hogy saját honlapjuk esetében tartózkodjanak a választási kampánnyal és a választási programmal kapcsolatos információk frissítésétől a kampánycsend ideje alatt. A politikusok által szerkesztett, vagy nevükhöz fűződő blogok az MTE megítélése szerint nem felhasználói tartalomnak, hanem politikai tartalomnak minősülnek. A politikusi blogokkal kapcsolatban Dr. Péteri Attila kifejtette, hogy értelmezése szerint a rendelkezések nemcsak a jelöltekre, illetve a jelölő szervezetekre, de olyan közéleti személyekre is vonatkoznak, akik korábban vállaltak politikai szerepet." (forrás)
"Bécsben a választási kampányt semmilyen formában nem szabályozzák (...).
A pártok tetszésük szerinti időben kezdik meg a kampánytevékenységet,
és ugyanígy saját belátásuk szerinti eszközöket vetnek be, annyi pénzt
fordítanak rá, amennyit akarnak. (...) Nincs kampánycsend: a
pártok és politikusok az utolsó percig agitálhatnak. Az egyetlen
szabály, ami a választási kampányra vonatkozik - ugyanúgy, mint minden
közszereplésre -, a büntető törvénykönyv." (forrás)